Tmp Dosya Boyutu

Linux server idare edenler bazen tmp dosyasının boyutu ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Çoğu panel (misal cpanel) tmp dosyasının boyutunu512 mb default olarak belirler. Ki bence bu ziyadesi ile yeterlidir. Yalnız bazı scriptlerde ki hatalı kodlamalar, gereksiz fazlalıklar vs sistemde ve tmp dosyasında şişmeye sebep olabiliyor. Hal böyle olunca bu durumdan şikayetçi olanlar serverlarında hatayı arıyorlar. Neyse lafı uzatmadan tmp (temp) dosya boyunu büyütmek isteyenlerin yapması gereken adımları sırasıyla yazalım.

Linux sunucumuza ssh ile bağlandıktan sonra ilk olarak:

 

nano -w /scripts/securetmp

yazarak gerekli dosyayı açıyoruz.

nano -w /scripts/securetmp

değerini buluyoruz. Bu değerin karşısında yazana sayı 512000 ise 512 mb temp ayarlanmış demektir....


Continue Reading

ionCube pek çok script veya temayı çalıştırmak için gerekli. Yüksek şifreleme özelliği sayesinde yazılımlarını sadece lisanslı satmak isteyen pek çok koder ionCube kullanıyor. Eğer serverınızda ionCube yüklü değil ise bu yazılımları hiç bir şekilde çalıştıramazsınız.

Yüklemeden önce emin olmak için php dosyasına bakıp ionCube yüklü mü değil mi bakmalıyız. İlk komutumuz:

php -v

[caption id="attachment_136" align="alignnone" width="662"]ioncube1 Karşımıza gelen ekranda altta yazdığı gibi ionCube yazısı varsa yüklememize gerek yoktur.[/caption]

 

Eğer ionCube yüklü değil ise:

mkdir /usr/local/ioncube/

komutu ile bir ioncube klasörü oluştruyoruz. Sonra:

cd /usr/local/ioncube/

komutu ile bu klasöre ulaşıyoruz. Sunucu 32bit ise:

wget http://goo.gl/P6lRwx

Sunucu 64bit ise:

wget...

Continue Reading

Aylik 2.5 Dolara Bedava Kontrol Paneli ile VPS Nasil Alinir?

başlık gayet açık sanırım. soru ilginç, cevabı ise ilgi çekici ve önemli. ve ben birazdan cevabını detaylı olarak anlatacağım :)

birazdan sizlere aylık 5 dolara bile vps sunucu sahibi olabileceğiniz (5 dolara kaliteli başka bir firmadan reseller bile alamazsınız) bir servis anlatacağım. bu servisin gerçek kalitesini sadece kullanmaya başladığınızda anlayacaksınız. öyle bir hizmet düşününki aylık 5 dolar vererek sunucu sahibi olabiliyorsunuz ama server yükünüz  arttığı saatlerde sunuyu 2-3 kat daha yüksek özelliklere çevirip iş yükü azalınca eski özelliklerine çevirebiliyorsunuz vs vs. bu yazı 512mb ram+1 çekirdek işlemci+20 gb ssd+1 tb bandwidth bir sunucuyu nasıl alacağınızı, hangi paneli nasıl kuracağınızı ve (aylık 5 dol...


Continue Reading

Bugün ihtiyacım olduğu için yabancı forumlarda çok araştırdım. Direk bunu arayacak kişilere yardımcı olması açısından paylaşıyorum bunun nasıl yapılacağını. Linux'a yeni başlamışsanız benim gibi bu konular biraz kasacaktır. Bu arada ben Centos 6.6 64x kullanıyorum. Kısa çözüm sayfanın en altında. Neyse işte çözüm:

Öncelikle php.ini dosyamızı bulmak için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. (komutu kopyalayıp putty'de sağ mouse tıklarsanız yapıştırır bu da başka ufak bilgi)

~php --ini

Karşınıza muhtemelen şöyle bir şey gelecektir:

phpini1

Şimdi burda bahsettiğine göre php.ini dosyamız /etc/php.ini konumunda. Şimdi dosyayı vi editör ile açacağız. Bunun için aşağıdaki kodu girmeliyiz:

~vi /etc/php.ini

vi ile php.ini dosyamızı açtık. Sırada editlemek var. Bunun için öncelikle aşağı yön tuşu...


Continue Reading

Önceki yazımda seo nedir ne değildir vs vs karaladım bişiler. Hiç bilmeyen birisinin anlayabileceği bir düzeye indirmeye çalıştım. Şimdi yazıya devam ediyorum.

Günümüzde seo iç seo ve dış seo olarak ikiye ayrılmaktır.

Yapılış itibari ile ise üçe ayrılır. White Hat SEO, Grey Hat SEO ve Black Hat SEO.

White Hat SEO; arama motorlarının spam olarak algılayacağı herşeyden uzak durarak site için optimizasyonların yapılması, özgün içerik ve bilgi girilmesi, sahtekar herşeyden tümüyle uzak durulması ve site dışı seo için ücret karşılığı veya spam olan hiç bir link inşası yapılmamasıdır. Yalnız kısa vade de başarı getirme olasılığı özellikle yüksek rekabetin olduğu kelimelerde çok düşüktür. Buna rağmen uzun vade de kesin ve sarsılmaz bir başarı garantisi vardır. Bunun sebebi hiç bir s...


Continue Reading

Seo "Search Engine Optimization" kısaltmasıdır. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonudur. Web sitelerinin arama motorlarının indexleme "yani arama sonuçlarına dahil etme" kurallarına uygun hale getirilip arama motorları tarafından daha kolay indexlenmelerini ve sayfalarının arama sonuçlarında üst sıralardan görüntülenmesini sağlamak için yapılan çalışmaların tamamına bugün SEO çalışmaları denmektedir.

Bütün arama motorlarının farklı indexleme kuralları ve algoritmaları mevcuttur. Bu algoritmalar arama motorunun karakteristiğini belirleyip web sitelerini nasıl indexleyeceğini açıklar. Yalnız ticari sır olmalarından ötürü arama motorları algoritmalarını olduğu gibi açıklamaz. Bunun yerine daha basit ve sade açıklamarda bulunurlar. Arama motorlarının hepsi farklı algoritmalar kullanıyor olmas...


Continue Reading

Here be a sample post with a custom background image. To utilize this "feature" just add the following YAML to a post's front matter.

image:
  background: filename.png

This little bit of YAML makes the assumption that your background image asset is in the /images folder. If you place it somewhere else or are hotlinking from the web, just include the full http(s):// URL. Either way you should have a background image that is tiled.

If you want to set a background image for the entire site just add background: filename.png to your _config.yml and BOOM --- background images on every page!

Background images from Subtle Patterns (Subtle Patterns) / CC BY-SA 3.0

Continue Reading

yaklaşık iki ay yaşadığım host problemlerinden ötürü kapalı kapan sevgili kişisel sitemi tekrardan açma şerefine nail oldum. eski blogumun günlük 60-70 ziyaretçisi vardı. bunlar 15-20 kadarı nerdeyse hergün girenlerdi(ben değil analytics söylüyor bunu). neyse o zamanlar (sanki çok eski mk) yazdığım yazılar felsefemle ilgiliydi genelde. şimdi daha farklı yazacağım. android programlama ve javaya başlıyorum. öncelikle bunlarla ilgili öğrendikçe yazacağım ki öğrendiğimi de unutmayayım. e başka bilmiyorum ne yazarım ama bulunur birşeyler. neyse şimdilik bu yeter. sizi haggard - per aspera ad astra ile bırakayım.


Continue Reading