Linux'ta Tmp Dosya Boyutunu Büyütmek

January 18, 2014

Reading time ~1 minute

Tmp Dosya Boyutu

Linux server idare edenler bazen tmp dosyasının boyutu ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Çoğu panel (misal cpanel) tmp dosyasının boyutunu512 mb default olarak belirler. Ki bence bu ziyadesi ile yeterlidir. Yalnız bazı scriptlerde ki hatalı kodlamalar, gereksiz fazlalıklar vs sistemde ve tmp dosyasında şişmeye sebep olabiliyor. Hal böyle olunca bu durumdan şikayetçi olanlar serverlarında hatayı arıyorlar. Neyse lafı uzatmadan tmp (temp) dosya boyunu büyütmek isteyenlerin yapması gereken adımları sırasıyla yazalım.

Linux sunucumuza ssh ile bağlandıktan sonra ilk olarak:

 

nano -w /scripts/securetmp

yazarak gerekli dosyayı açıyoruz.

nano -w /scripts/securetmp

değerini buluyoruz. Bu değerin karşısında yazana sayı 512000 ise 512 mb temp ayarlanmış demektir. Bunu istediğiniz rakama çevirebilirsiniz. Benim önerim 2 veya 4 gb olmasıdır ki bunun içinde 2048000 veya 4096000 değerlerini girmeniz gerekir. İşi garantiye almak için 4 gb yapmanız mantıklı olur.

Bundan sonra vereceğimiz komutlar ise

/bin/umount -l /tmp
/bin/umount -l /var/tmp
/bin/rm -fv /usr/tmpDSK
/scripts/securetmp
/scripts/restartsrv_mysql
/scripts/restartsrv_httpd

olacak. Bunlar sırasıyla servisleri kapatıp yeniden açmanızı sağlıyor. Böylece sorun olmadan yeni tmp değeri bütün sistem tarafından tanınmış oluyor. Bu işlemi yapmak için en uygun zaman ise sitenize ziyaretçi akışının en düşük olduğu saatler olmalı çünkü bu işlemler sırasında sitelere bir kaç dakikalığa erişim olmayabilir.

Can sıkan bir olay için basit bir çözüm. Dipnot olarak eğer scriptleriniz cidden hatalı ise dosya boyutunu büyütmek bi yerden sonra gene yetersiz gelebilir. Siz büyüttükçe daha fazla yer kaplanır.

Teşekkür ederim..

comments powered by Disqus

Backlink Geliştirme Başlangıç: BG101

Backlink geliştirme de uzmanlık webmaster ve seo uzmanlarının dış seo başlığı altında oldukça önem verdiği bir olgudur. Doğru yapıldığı zam…… Continue reading

Ubuntu VPSye Masaustu Ortami Kuralim

Published on January 21, 2014