kimdir gerçek erkek? bilmem.. belki de bilmem ama hissederim.

gerçek erkek kuş gibidir. uçar ve uçar. yuvasını arar.

gerçek erkek aşık olur. sadece kime olacağını bilmez.

gerçek erkek vazgeçmez kanımca. vazgeçemiyeceği şeyler vardır ve vazgeçemez. bırakamaz bir türlü.

gerçek erkek ellerinin arasında narin bir kuşu tutmasını da bilir, o ellerle bir aslanı boğmasını da.

sabırlıdır gerçek erkek. pek çok şeye sabretmiş olabilir.

sevdiği bir başkasıyla birlikte oldu diye vazgeçmez gerçek erkek. sevgi onun için bambaşkadır.

sevdiği varken başkasıyla birlikte olur mu gerçek erkek? olur. hoşlandıysa olur. ama sevdiğini unutmaz.

piçtir aslında gerçek erkek. vardır o piç tavırlar konuşmalar. ama duygusaldır da.

hatırlar gerçek erkek. neleri neleri hatırlar..

küser gerçek erkek. ç...


Continue Reading

2015 bugün kimin hatırlamıyorum ama bir blogda gördüm bunu. benzerini. 25 hedefi vardı yazarın. benim yok. yani 25 tane. belki de vardır yazdıkça çıkacak zaten.

2014 benim için pek çok açıdan başarısız bir yıl oldu. beklemediğim bazı açılardansa başarılı oldu ki bu kısmı ilginçtir. ama tam olarak nelerin değiştiğini şimdi oturup tek tek sayamam çünkü öncesi nasıldı veya sonrasının nasıl olmasını istiyordum diye bir planım yoktu.

şimdi sıra 2015e geldi.

1- bu yıl birinci olarak programlamayı öğrenmek ve en az iki dile hakim olmak istiyorum. ruby ve java önceliklerim. tabi javascripti ayrı tutuyorum. kısa bir sigara molası. belki php’de de kendimi geliştiririm ama sanmıyorum. öncelik değil yani.

2- ekonomik durumumu düzeltmem gerekiyor. herhangi bir öğrenciye çok rahat yetecek hatta ail...


Continue Reading

Treehouse Ruby on Rails eğitimlerinde html/css derslerini ve sınavlarını hızlıca atladıktan sonra sıra javascripte geldi. Javascript 1995 yılında C dilinden esinlenerek tarayıcılarda çalışan bir dil olarak tasarlanmış. İsmini o dönem bayağı popüler olan Java dilinden esinlenerek javascript yaptıklarını duymuştum.js

Daha önce javascript ve jquery kullanımım işime yarayacağınainandığım hazır kodları alıp biraz deneme/yanılma ile bunları istediğim kıvama getirmem üzerine kuruluydu yalnız dilin çalışma mantığı ile ilgili yeterli bilgim yoktu. Ruby’e başlamadan önce programlamanın mantığını çözmem için javascript eğitimi almam hem front-end development’ta eksik kaldığım noktayı tamamlayacak hem de back-end development’a arkada eksik konu bırakmadan başlamamı sağlayacak. Bu açıdan treehouse’u...


Continue Reading

bugün meydan simülasyonu dersimden kaldım. hiç beklemiyordum kalmayı ve çalışmam o kadar kötü değildi. pekala böyle olmuş olabilir ve yapacak birşey yok. okulum uzadı kesin olarak. beklenen buydu, canımı daha fazla sıkmanın bir anlamı yok. bir kaç gün önce bir arkadaşım sayesinde github kullanmanın temellerini öğrendim. evet bende artık ftp’nin gereksiz olduğunu düşünüyorum 😀 bundan sonra en basitinden en kasışına bütün projelerimde github’ı kullanacağım kesin. treehouse, codecademy ve codeschoolda ruby eğitimlerine başladım. beni gerçekten içine çeken treehouse oldu. html/css biliyorum yalnız ruby on rails öğrenmek istiyorum dediğimde beni yönlendirdikleri track’te html/css’den başlamaları dikkatimi çekti. videoları atlayıp sadece code challange ve testleri yaptım yalnız treehouse’ın işi...


Continue Reading

derdim bu değil. okulu bırakmak yani..

1 ay oldu içimde bastıramadığım bir sıkıntı var. aslında bastırıyorum yalana gerek yok ama genelde sıkıntı beni bastırıyor ve bastırdığında ne yapacağımı şaşırıyorum. içimden bağırmak, ortalığı yakmak, belki ağlamak belki ağlatmak, koşmak ve yatmak geliyor. duygu dünyamda11inanılmaz bir harabe var ve bunun sebebini bulamıyorum çıkaramıyorum OLMUYOR nedense yapamıyorum. ilişkimin bitmiş olması değil bu. olmamış bir ilişki değil bu. kokusu alınmış insanlar da değil bu. ki karşı cins ne kadar çekici gelse de onlara yaklaşmak için bir adım atmıyorum artık, gereksiz geliyor bir sebepten ötürü. hemcinslerim zaten çekici gelmiyor merak eden varsa..

kedilerime sarılmak büyük keyif veriyor artık. zaten genelde benimle uyuyorlar, uyandığım zaman onları yanı...


Continue Reading

bu gece Mr. Nobody‘i izledim ki izlemez olaydım. beni düşündüren ve birbirleri ile derin bağlantılı olayları olan filmleri çok seviyorum. bu filmde bana aynısını verdi saolsun. şu anda filmin etkisindeyim. filmden birşey anlaşılmıyor denilmiş ki doğru birşey anlamıyorsunuz, ya da anladığınızı farketmiyorsunuz. filmin beni vurduğu noktalar o kadar çok ki hangisinden başlamalı hangisinden bahsetmeli bilmiyorum. zaman zaman duygusallığı da tutan bir insanım ki aylardır tutmuyor belki de duygusallığım. buna rağmen filmde bir kaç yerde neredeyse ağlayacak olduğumu farkettim. teşekkürler Mr. Nobody.

her seçimin bir sonucu olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz. outcome dediğimiz bu sonuçlara katlanmak bazıları için zor olur, bazıları için olmaz. ama aslında katlandığımız şey seçimlerimizin sonuçla...


Continue Reading

Blogumda şurda yukarıda yeni tema tasarımıma başladım dedim. Haftalar oldu tasarım yok hala ortada. Aslında bu sürede 2 tema bitirdim hatta wp entegrasyonunu yaptım ama içime sinmedi. Renkler felan garip geldi. Hatam bir taslak oluşturmadan direk html/css girişmemdi. Böyle olunca herşeyi ayrı ayrı kodladım sonra uyumsuz oldular. 1. sırada kodladığım ile 5. sırada kodladıklarım uyumsuz gibi yani. Neyse bu işin böyle olmayacağını anlayınca dribble, behance ve themeforest gibi bilimum siteleri aşındırmaya başladım. İyi de oldu.

En son başladığım tasarım tamamen [pumpkin]flat [/pumpkin]bir tasarım oldu çok da hoşuma gidiyor şu anda.

Peki Flat Tasarım Nedir?

Flat tasarım (Flat Design) minimalistik bir yaklaşımla çarpıcı ve göz yormayan renkleri kullanarak, yazı tipi ve sadeliğin vurgul...


Continue Reading

Bir süredir blogumdan tam anlamıyla uzaktayım. Sadece blogumdan değil diğer sitelerimden de fazlasıyla uzaktayım. Önce php uygulama geliştirme, sonra aldığım tema siparişi, vizeler, ıvır zıvır tıvır vs diye gidiyor bu liste. Geçtiğimiz günlerde de kendi blogum için tema tasarımına başladım. İnanın bana herşeyi çok kolay (şaka, derinlemesine birşey yapmak istiyorsanız hiçte değil) ancak ve ancak şu yorum kısmı can sıkıcı. Herşey karmakarışık ve ufak bi hata da epey geri dönmek canımı çok sıktı. Temayı sonrası için rafa kaldırdım bambaşka bi tanesine başlayacağım.

Neyse efendim gelelim asıl konumuza, kod yazan yazmayı seven insanlar için şahsi kanaatim günümüzde en etkili ve yararlı ide olan Sublime Text 2 (3'ü beta da ve harika!) ile hızlı kodlamaya giriş ve bazı ipuçlarını paylaşacağım...


Continue Reading

Öncelikle dün gece yazımı girdim. Bugün eve geldiğimde ise serverimdaki bütün databaselerin silinmiş olduğunu gördüm. Neden bilmiyorum. Şimdilik..yedeği olmadığı için yazı da gitmiş oldu. Tekrardan yazacağım ama aynı ayarda olmayacağından eminim.

Ne kadar oldu bloguma yazı gireli? 3 ay? 5 ay? Bilmiyorum. Epey oldu. En son ağustosun bitiminde serverimi kapattım. Diğer sitelerim ve serverda barındırılan diğer siteler hepsi kapandı. CSS’de istediğim yere gelmiştim. İstediğim tasarımları rahatlıkla yapabiliyordum. Php keza öyle. Tamam css kadar değil ama gene de gayet iyiydi.

yalnız diye giriyordum ki, dün yazdığm modda olamayacağımı farkettiğim için yazıyı burada kesiyorum. hadi bakalım.


Continue Reading

Php öğrenmeye ve dinamik web siteleri geliştirmeye başlamak mı istiyorsun? Pekala belki en doğru yer değil ama en azından doğru bir yere geldiğinin garantisini verebilirim!

Php zaten bir programlama diline hakim olanlar için öğrenmesi çocuk oyuncağı olan bir dil. Öyle ki sadece html/css bilginiz varsa bile php'ye bir kaç adım önden başlayabilrsiniz.

Dipnot: En azından temel html/css bilginiz olmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Hiç bir kodlama bilgisine sahip olmayanlar ise çok basit adımlarla başlayarak kısa sürede etkili uygulamalar ve siteler geliştirecek duruma gelebilirler. Bunun size garantisini veriyorum.

Peki Nelere İhtiyacımız Var?

Öncelikle sabır; Zaten programlama ile ilgilenenler bu işlerin ciddi sabır gerektirdiğini bilirler. Php öğrenme süreci kısa olsa da yanlış ye...


Continue Reading