Backlink Geliştirme Başlangıç: BG101

January 19, 2014

Reading time ~3 minutes

Backlink geliştirme de uzmanlık webmaster ve seo uzmanlarının dış seo başlığı altında oldukça önem verdiği bir olgudur.

Doğru yapıldığı zaman yararı tartışılmaz olan bu eylem yanlış yapıldığında veya spam'a döndüğünde işleri tamamen tersine çevirebilir. Backlink geliştirmenin temel mantığı arama motorlarının başka sitelere verilen linkleri artı puan olarak algılamasından gelmektedir. Tabi son yıllarda gelen yeni algoritmalar ile her link artı puan olmaktan çıktı ve artı puan olan linkler bile kendi içlerinde değer sıralamalarına girdi. Bu son değişiklikleri göz önüne alarak siteleri için backlink geliştirmeye başlayacak olanlara bazı tavsiyelerde bulunacağım.

  • Footer ve Widget Bar linklerden uzak durun!

Ocak 2014 güncellemesi ve hemen ardından Matt Cutts'ın attığı tweet bu linklerin artık spam olarak algılanmaya kadar gidebileceğini gösteriyor. Özellikle 10 farklı siteye birden link verilen footer'lar size yarar değil zarar getirecektir. Arama motorları bu tarz linklerin artık yararlı bulunulan sitelere değil, spam amaçlı ücret karşılığı veya temalara zorla eklenen linkler olduğunun farkında.

  • Hack linklerden uzak durun!

Hacklinklerin ahlaki boyutları dışında konuşmam gerekirse genel olarak bu linkler kullanıcıya görünmeden yerleştirilirler. Botlar artık içeriklerin insanlara nasıl göründüğüne de dikkat ediyor ve sayfa görünümüne olmadığını fark ederlerse (ki ediyorlar) linkin spam olduğunu anlayabilir ve ceza puanınıza bir şeyler ekleyebilirler. Bunun yanında site sahibinin durumu çakması hukuki yollara başvurması ve arama motorlarına durumu bildirmesi de hoş olmaz.

  • Tanıtım yazıları yararlıdır.

Spam ve kopyala-yapıştır içerik olmayan sitelerden alınacak tanıtım yazıları (her yazı özgün olursa) kesinlikle yararlıdır. En doğal link alma yöntemlerinden biri olmasının yanı sıra bu linkler yazının yayınlandığı sitede alt sayfaların taşıdığı gücü de yanına alarak sitenize puan katar. Ayrıca özgün ve istediğiniz bir konuda yayımladığınız özgün bir makalenin içinden sitenize link geldiği için "kelime bazlı yükseliş" dedikleri olgu da ivme kazanabilirsiniz.

  • Nerden Alırsanız Alın Linkinizin Silinmeyeceğinden Emin Olun

Aldığınız linkler 1 ay sonra siliniyorsa botlar size yazdıkları artı puanı sildikleri gibi üstüne bir de eksi puan eklerler. Yani kendinizi botun yerine koyun, adam başkasına kefil oluyor önce, sonra da çok kısa süre içinde kefil olmaktan vazgeçiyor tanımıyorum onu ayağına yatıyor. Siz ne düşünürsünüz?

  • Sosyal İmlemenin Hası, Kullanıcıların Tacı

Sosyal imleme olayının link değeri ilk ortaya çıktığından beri insanlar çılgınlar gibi sosyal imleme yapıyor. La bi dur iki sakin olun. Sosyal imleme denen olay senin internette gezerken beğendiğin bir şey gördüğünde onu paylaşman. Adam tutuyor kendine bi hesap açıyor sadece kendi sitesinden paylaşım yapıyor. Botlar salak mı e be kardeşim? Biliyorlar senin gün gibi kendine link kastığını. Sosyal imlemeler doğal olursa güzeldir. Sosyal imleme yapacaksınız her sayfanıza yazınıza yapmayın, yazı yayımlandığı anda yapmayın yani anladınız işte doğal olsun. Arkadaşlarınızdan panpa ve kankalarınızdan rica edin farklı farklı bazı linklerinizi verin paylaşsınlar hepsi kendi yorumu için bir cümle yazsa yeter. Yani ne kadar hoş ve doğal geliyor kulağa dimi? Sanki adam siteye hasta olmuş da paylaşmış gibi..

  • Az da Olsa Dizinlerden İş Çıkabilir..

 Aynen öyle. Eskiden Dmoza kayıtlı site ortalığın .mk'ına koyabilirdi. Şimdi? Fısssssss. Neden mi böyle oldu demeyelim hepimiz biliyoruz dizinleri spamlaştırdık diye böyle olduğunu. Neyse bahsedeceim konu şu siteniz türkçe ise yerli, ingilizce ise ingilizce "liste böyle devam eder" aynı dilde kaliteli dizinler bulun. Dizini bulunca girin biraz içeride dolaşın takılın bakın dizin kaliteli ise oraya sitenizi eklemeye çalışın işte. Bunun bi faydası olabilir ama spama dönmüş dizinler ve birde toplistler sitenize kucak dansı yaptırır (wiki sitelerde) (wikipedia hariç)(ordan link alabiliyorsanız alın mk). Ben söyleyim.

  • Linkleri Tek Seferde Almayın!

Şimdi linkleri tek seferde yüklenip hayvan gibi alırsanız kusura bakmayın ama adamlar mal değil olay çakılır. Senin bi link paketi aldığın ya da spam çalışma yaptığını anlarlar. Gömerler. Gömçürürler. Zamana yayın, doğal olsun, yavaş yavaş yedirin...

 

Ya dostlarım, link geliştirme başlığımıza bugün bunlara değindim. İşin aslı nerden alacağınızdan çok nerden almayacağınıza değindim ama olay şu önce nerden almayacağınızı bilin sonra alacağınız yeri oluşturursunuz. Yakında link alabileceğiniz kaynakları buraya gömmeye başlarım.

  • Videolarda Link Kazanın

Youtube ve vimeo link kazanmak için harika kaynaklardır. Yazılarınız ve içeriğiniz ile ilgili sizin hazırladığınız videoları youtube ve vimeoya eklemek altınada yazınıza link vermek size kalıcı ve kaliteli linkler sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus videoyu hazırlayanın veya düzenleyenin siz olmanız. Video linkler kalıcıdır ve abartı spam yapılmadıkça silinmez!

comments powered by Disqus

Linux'ta Tmp Dosya Boyutunu Büyütmek

Tmp Dosya Boyutu Linux server idare edenler bazen tmp dosyasının boyutu ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Çoğu panel (misal cpanel) tmp do…… Continue reading

Ubuntu VPSye Masaustu Ortami Kuralim

Published on January 21, 2014