SEO Nedir part 2

Önceki yazımda seo nedir ne değildir vs vs karaladım bişiler. Hiç bilmeyen birisinin anlayabileceği bir düzeye indirmeye çalıştım. Şimdi yazıya devam ediyorum.

Günümüzde seo iç seo ve dış seo olarak ikiye ayrılmaktır.

Yapılış itibari ile ise üçe ayrılır. White Hat SEO, Grey Hat SEO ve Black Hat SEO.

White Hat SEO; arama motorlarının spam olarak algılayacağı herşeyden uzak durarak site için optimizasyonların yapılması, özgün içerik ve bilgi girilmesi, sahtekar herşeyden tümüyle uzak durulması ve site dışı seo için ücret karşılığı veya spam olan hiç bir link inşası yapılmamasıdır. Yalnız kısa vade de başarı getirme olasılığı özellikle yüksek rekabetin olduğu kelimelerde çok düşüktür. Buna rağmen uzun vade de kesin ve sarsılmaz bir başarı garantisi vardır. Bunun sebebi hiç bir spam çalışma yapılmamasıdır. Bu sebepler başarı yakandıktan sonra arama motorlarının yapacağı algoritma güncellemeleri siteye zarar vermez, hatta yarar verebilir. Geleceğin white hat seo’da olacağını da belirteyim.

hat_seo
Hat Seo

Black Hat SEO; arama motorlarının spam olarak algıyacağı şeyler yapmaktır. Aslında spam yaratmak değil amaç. Spam olarak algılayacağı şeyler spam olarak algılatmadan dış seo linkler kazanmaktır. Ya da onun gibi bişey. Yani kısacası şöyle söyleyeyim, arama motorların doğru bulmadığı, haksız rekabete sebep olacak olan aslında doğal olmayan dış link alımı çok daha doğru bir ifade olur. BHS daha çok dış seo ile ilgilenir ve çok hızlı büyük miktarlarda link inşası ile ilgilenir. Bunu otomasyon ile yapar böylece işlemler çok büyük oranda kolaylaşır ve hızlanır. BHS’yi iyi bilenler bu işten çok kısa sürede çok yüksek gelirler elde edebilirler. Yalnız işi doğru yapmasını bilmeyenlerin çalışmaları çok büyük oranda spama düşecek ve yarardan çok zarar göreceklerdir. BHS için ileride başka yazılar ve linklerde paylaşacağım buradan da takip edebilirsiniz.

Grey Hat SEO ise bu ikisinin arasında bir yerdedir. Çalışmaların spama düşme olasılığı daha düşüktür ve genel olarak daha doğal yapılır. Aynen white hat seo’da olduğu gibi özgün içerikler, site içi düzenlemeler, aşırıya kaçmayan etiket kullanımı vs yanı sıra grey hat seo dış linklere de önem verir yalnız bhs’de olduğu gibi aşırı bir link alımı olmaz. Çalışmalar yarı otomatik yarı manuel (yada hangi oranda ise işte) yapılır. Günümüzde white hat seo ile başarı yakalamayı bekleyemecek olanların en çok başvurduğu yöntem bilinçli olmasa da budur. Nispeten düşü spam riski, white hat seo’ya kolay geri entegre şansı gibi avantajları ile günümüzde en popüler seo yöntemi budur. Hem site içi hem site dışı çalışmaları etkin bir şekilde kapsar anca whs ve bhs arasında ince bir çizgidedir.

Şimdi sıra geldi İç Seo ve Dış Seo’ya.

iç Seo

Sitelerin iç optimizasyonlarını kapsar. Doğru kodlama, meta etiketlerinin, başlıkların, iç bağlantıların doğru yapılması etiket kullanımı gibi sitenin sadece kendisi ile ilgili olan kısımlarını kapsar. Girilen içerikler de bu konudadır ve aslında ayrı bir uzmanlık gerektirir. Bütün seo uzmanlarının ustalaşması gereken bir olgudur ve bu konuda çok iyi olmadığım için kendimi bir seo uzmanı olarak göremiyorum. Bütün seo çalışmalarının başlangıç noktası iç seo’dur çünkü doğru yapılandırılmayan bir siteye istediğiniz kadar dış seo çalışması yapın bir sonuç alamazsınız. Sonuç olarak botlar siteyi doğru yorumlayabilmelilerdir.

dış Seo

Site dışında yapılan çalışmaları kapsar. Siteye verilen linkler, site için açılan sosyal medya hesapları vs bu konunun içindedir. White Hat Seo’da dış seo neredeyse tamamen doğal olarak siteyi yararlı bulan internet kullanıcılarının verdiği linklerle oluşur. Diğerlerinde ise site sahibi ücret karşılığı ve kendi çalışmaları ile siteye link, bağlantı vs alır. Çoğu webmaster asıl seo çalışmasının bu olduğu yönünde yanlış yargılara sahiptir.

 

yazımın bugünlükte sonuna geldim. Bu kategoriyi takip ederek diğer yazılarıma da ulaşabilirsiniz.

alkinkasap