Aylik 2.5 Dolara Bedava Kontrol Paneli ile VPS Nasil Alinir?

başlık gayet açık sanırım. soru ilginç, cevabı ise ilgi çekici ve önemli. ve ben birazdan cevabını detaylı olarak anlatacağım 🙂

birazdan sizlere aylık 5 dolara bile vps sunucu sahibi olabileceğiniz (5 dolara kaliteli başka bir firmadan reseller bile alamazsınız) bir servis anlatacağım. bu servisin gerçek kalitesini sadece kullanmaya başladığınızda anlayacaksınız. öyle bir hizmet düşününki aylık 5 dolar vererek sunucu sahibi olabiliyorsunuz ama server yükünüz  arttığı saatlerde sunuyu 2-3 kat daha yüksek özelliklere çevirip iş yükü azalınca eski özelliklerine çevirebiliyorsunuz vs vs. bu yazı 512mb ram+1 çekirdek işlemci+20 gb ssd+1 tb bandwidth bir sunucuyu nasıl alacağınızı, hangi paneli nasıl kuracağınızı ve (aylık 5 dolar yerine ilk 4 ayı nasıl 2.5 dolara getireceğinizi anlatıyor.) 

LÜTFEN DİKKAT!

Aşağıda belirttiğim üzere bedava kuponlar artık çalışmıyor. Yalnız benim referans linkim ile kayıt olursanız hesabınıza yapacağınız ilk yüklemeniz ile 10 dolarlık bedava kredi kazanıyorsunuz.

Sırasıyla adımlarımız izleyin ve bu sunucuların keyfini çıkarın neyse sırasıyla adımlarımız şöyle olacak:

1-Kayıt olma asamasi

a. Kayıt

b. Hesaba bedava kredi ekleme

c. Hesaba para yükleme

d. VPS oluşturma

2-Panel Kurulumu

a. Cpanel kurulumu ve lisans alma

b. Webuzo kurulumu ve lisans alma

c. Zpanel kurulumu

1-a

Kayıt olmak için aşağıdaki linkten siteye girin ve signup’tan kayıt olun.

kayit

1-b

Hesabımıza bedava kredi eklemek için soldan Billing’e tıklıyoruz. Orada en altta promo code yazıyor oraya vereceğim kodları girerek bedava 5-10 dolar kredi ekleyebilirsiniz.

Kodlar:

HOLIDAYSSD: 10 dolar kupon

OMGSSD10: 10 dolar kupon

FBNEWS5 : 5 dolar kupon

 

Kodunuz çalışmazsa diğerlerini deneyin. Hiç biri çalışmazsa supporta girin ve kodu yazarak çalışmadı diye belirtin adamlar hesabınıza eklerler. Bundan sonra ki  evre hesabımıza para ekleme olacak ve kuponumuz aktive olacak.

Yukarıda belirttiğim gibi artık kuponlar çalışmıyor.  Yalnız referansım ile kayıt olduğunuzda 10 dolarlık kredi kazanıyorsunuz.

1-c

Bedava kredimizi de aldıktan sonra sıra geldi para yüklemeye. Tekrar billinge gelip ödeme yönteminizi seçin paypal veya kredi/sanal kart ile 10 dolarlık ödeme yapın. Ödemeyi de yaptığınızda hesabınızda toplam 20 dolar olmuş olacak. Böylece sunucuyu 4 ay için nasıl 2.5 dolara getirdiğimiz de açıklık kazandı sanırım =)

1-d

Burada adamlar server kurma işini ciddi ciddi kolaylaştırmışlar. VPS kurmak sadece 1 dakika sürüyor! Şaka gibi ama gerçek. Ayrıca mevcut vps’nizi yoğun trafik vs gibi durumlarda sadece 1 dk downtime ile daha yüksek özelliklerde bir sunucuya çevirebiliyorsunuz ve hiç bir veri kaybınız olmuyor. Sonra sunucuyu eski haline rahatlıkla döndürebiliyorsunuz. Bunun sebepleri ise 1 sistem çok iyi, 2 burada aylık değil saatlik ödeme var. Yani 15 gün boyunca en düşük paketi, sonraki 15 gün bir üst paketi kullanırsanız o ayın faturası ikisinin toplamının yarısı kadar olacaktır.

Şimdi vps kurmak için soldan create tıklıyoruz. Burada vpslere verilen isim droplet. Ayarları aşağıdaki resimlerde olduğu gibi yapıyoruz.

52cf6eb69d29c9f3aa00000952cf6ed79d29c9f3aa00000a  52cf6ee69d29c9e997000009

 

Türkiyeye en yakın sunucular olduğu için ben amsterdamı seçiyorum. Bu arada sunucu hızı ile ilgili yaptığım speedtest sonucunun ekran görüntüsünü veriyorum:

test gördüğünüz gibi down neredeyse 700 ve up 200 üstünde. yani hız konusunda en ufak bir sorunumuz yok.

Create Droplet dediğinizde sunucunuzun kurulumu anında başlıyor ve 1 dakika dolmadan size ip ve root şifresini içeren bir mail geliyor. Sunucu kurulumu bu kadardı. Düşündüğünüzden daha kolay sanırım 🙂

Şimdi panel kurulumlarına geçeceğiz yalnız panel kurulumlarından önce anlatmak istediğim bir kaç şey var. Birincisi sunucuya bağlanma yolu. Putty isimli programı bilgisayarınıza indirdikten sonra port 2222 olacak şekilde ip yazıp bağlanın. Önce kullanıcı adınızı isteyecek bu gelen mailde yazdığı gibi root. sonra şifrenizi gireceksini ama şifre yazarken ekranda bi değişiklik olmaz korkmayın. Şifreyi kolayca mailde kopyalayıp putty’de mouse sağ tık yaparsanız yapıştırır. Sonra şifreyi değiştirmek için passwd yazın ve yeni şifrenizi belirleyin.

ptt

3 farklı panelin kurulumunu anlatacağım. Bunların ikisi tümüyle bedava (webuzo ve zpanel) ve cpanelde ilk 15 gün ücretsiz.

2-a Cpanel kurulumu ve lisans alma

Sırası ile verdiğim kodları yazarsanız cpanel kurulumu yapılmış olacak ve 15 gün bedava cpanel kullanabileceksiniz. 15 günün sonunda sitelerinize bir şey olmaz merak etmeyin ama cpanelinize erişmezseniz. lisans almak istiyorsanız vps lisansı 15 dolar ama 2-3 kişi birleşip tek lisans alıp farklı sunuculara kullanabilirsiniz. burası biraz ayrı konu soran olursa açıklarım.

vereceğimiz komutlar:

yum install perl

bu komutu yazınca bir soru çıkar y deyip ilerliyoruz ve perl kuruluyor.sonrasında:

mkdir /home/cpins

cd /home/cpins

wget http://layer1.cpanel.net/latest

sh latest

komutları ile cpanel kurulumuna başlıyoruz. bu işlem biraz uzun sürebilir ve putty bu sırada açık kalmalıdır yani internet/elektrik kesinti yaşamayacağınıza inanıyorsanız yapın ya da boşverin öyle bir şey olursa dropletinizi 1 dk içinde yeniden kurabilirsiniz hiç bir sorun olmadan hatırladınız mı? 🙂

cpanel kurulduktan sonra http://ipadresiniz:2086 adresinden cpanele erişebilirsiniz

2-b Webuzo kurulumu ve lisans alma (kesinlikle favorim)

Webuzo softaclous yada her neyse adı firmasının geliştirdiği tek kullanıclı bir panel. Yani bunda kendinize reseller vs yaratamazsınız her şey tek kullanıcı içindir. Cpanel’de bulunan otomatik script yükleme özelliği bunda da var ve kullanımı hoş ve kolay bir panel. Bedava kullanabiliyorsunuz ama aylık 2.5 dolar vererek bütün scriptlerin otomatik kurulumu içinde kullanabilirsiniz. Sitesinden kayıt olup 15 günlük deneme alarak full sürüm deneyebilir ya da direk ücretsiz versiyondan devam edebilirsiniz. Sırasıyla kurulum adımları ise:

wget -N http://files.webuzo.com/install.sh
chmod 0755 install.sh
./install.sh

ve sonra aşağıdaki resimdeki gibi ekran göreceksiniz. kurulum bitti 🙂 kurulum bittikten sonra http://ip-adresiniz:2004 adresinden admin panele http://ip-adresiniz:2002 ise enduser “yani asıl kullanacağınız” panele giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adı soft şifre ise bu adreslere ilk girdiğinizde yaptığınız kurulum ile belirlediğiniz şifre.

Webuzo

 

2-c Zpanel kurulumu

Zpanel açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz bir panel. Kullanımı oldukça kolay kaynak tüketimi çok makul. Benim en çok beğendiğim panel kısacası zpanel oldu. Kuruluma oldukça basit. Kurulum kodları ve açıklamaları aşağıda:

yum -y update

önce işletim sistemi güncellemesi yapmak için bu. sonra

reboot

komutu ile sunuyu yeniden başlatın ve tekrar giriş yapın. Ondan sonra da sırasıyla

wget -O installer-10-1-0-centos-64.sh.x https://github.com/zpanel/zpanelx/releases/download/10.1.0_orig/installer-10-1-0-centos-64.sh.x

chmod +x installer-10-1-0-centos-64.sh.x

yum install ld-linux.so.2 curl

./installer-10-1-0-centos-64.sh.x

burada kurulum başlayacak ve size ara ara birkaç soru sorabilir. Soruları onaylayın ve devam edin. Kurulumda bir subdomain tanımlamanız gerekiyor.Giriş için verdiğiniz subdomain veya direk ip adresinizi kullanabilirsiniz. İlk kullanıcı adınız zadmin şifre ise putty ile /root/passwords.txt adresinde. Girişinizi yapın ve gerekli ayarlamaları yapın.

Evet sizlere nasıl en ucuz vps‘yi alacağınızı ve panel kurulumunu gösterdim. Düşündüğünüzden daha kolay olduğuna eminim. Bundan sonrası size kalmış. Servis çok kaliteli bunu kullandıkça ve kurcaladıkça anlayacaksınız. Eğer kurulum veya servisler ile ilgili bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin yorum olarak sorununuzu bırakın en kısa sürede geri dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz. Bugüne kadar servislerle ilgili en ufak sorun yaşamadım ve sizinde yararlanmanızı istedim. İyi günler dilerim 🙂

EK:

Bütün bunların yanında Centos sunucular üstünde çalışan Centos Web Panel kurulumunu anlatan yazıma göz atmanızı öneririm. Farklı bir çok panelden sonra Centos Web Panel’de karar kıldım.

 

alkinkasap

 • Burak01

  Cok tesekkur ediyorum boyle guzel bir bilgiyi paylastiginiz icin, Vps kurmak istiyordum hep fakat hem pahali hemde bilgim az oldugundan karmasik geliyordu. Artik korkmadan deneyebilirim sanirim 🙂

  Birde cPanel lisansini nasil ortak kullanabilecegimizi anlatirsaniz cok memnun olurum, paneli olan bir arkadasimdan rica edecem paylasmasi icin 🙂

  • alkinkasap

   Bu sistemde hocam gördüğünüz gibi vps ucuz ve kolay. Gerekli adımları tamamlayıp cpaneli de kurun. Sonrasında cpanel sizde lisans anahtarı isteyecek. Anahtarı olan diğer arkadaşınız kendi vps’sinden kaldırsın anahtarı ve lisansı aldı sitede sizin vps ip’sini girsin. ondan sonra sorunsuz kullanabilirsiniz. kimin ihtiyacı varsa onun ip’sine çevirerek kolayca kullanabilirsiniz. vps için üye kaydınızı tamamlayıp ödemeyi yaptıktan sonra elinizde 20 dolar olması gerek. 4 ay boyunca da sıkıntısız kullanırsınız 🙂

   • Burak01

    Cok tesekkurler tekrardan aciklamalar icin, cpanel lisansi olan arkadasa soracam bakalim bana bu konuda yardimci olacak mi 🙂 Peki ben kullandigim zaman onunda panele ihtiyaci olursa sadece ip yi degistirip tekrar kullanmaya baslayabilir mi ? Yani iki tarafada bir zarari yok degil mi bu sekilde lisans paylasmanin ?

    • alkinkasap

     Aynen bildigim kadariyla hicbir sorun olmaz vps icin cpanel lisansi olan arkadasiniz da kabul ederse cpaneli bedavaya getirmis olursun 😀 bedav panel kullanmayi dusunursende webuzo çok iyidir

 • orhun

  gerçekten çok başarılı bir yazı sorunsuz vps kurdum.teşekkürler

  • alkinkasap

   ben teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

 • Yurika

  Beklediğimden kolay oldu teşekkürler … fakat webuzoyu ömür boyu bedava kullanabiliyor muyuz ?

  • alkinkasap

   Tabiki webuzo bedava olarak sınırsız kullanılabilir. Yalnız aylık 2.5 dolar öderseniz hızlı script kurulumları gibi ekstra özelliklerde geliyor. Benim önerim 15 gün deneme sürümünü bedavaya alın siz karar verin. İyi çalışmalar.

 • Ozan

  Çok bilgilendirici bir yazı teşekkür ediyorum. Benim gibi bu konularda geri kalmış biri için bile hayli anlaması kolay…

 • Bedirhan Atasoy

  webuzoda ftp sorunu yaşıyorum nasıl çözebilirim acaba? cute ftp ile giriyorum ftp hesabına fakat www klasörüne girmeyi denediğimde böyle bir klasör yok diyor

  • Bedirhan Atasoy

   neyse hallettim teşekkürler

   • alkinkasap

    kusura bakmayın bloguma bir süredir bakmıyordum hallettiğinize sevindim.

 • Ahmet SoN

  Selam iyi günler

  Bu vps nasıl giriş yapıyoruz ben giriş yapamadım tam olarak

 • yaramazca

  Bende http://serkan.yaramazca.com/ucuz-vps-kiralama/ adresinde bundan bahsettim ama fiyat 5 dolardan az değil. En dusugu 5 dolar.

 • Gerçekten yararlı buldum zpanel cpanel gibi ihtiyaçlarımı karşılarsa eğer zpanelden devam ederim neden para vereyim size sorum karşılarmı

  • alkinkasap

   Merhaba, ben artık zpanelde kullanmıyorum. Centos Sunucular için için ücretsiz CentosWebPanel var. Kesinlikle onu denemeni öneririm. Yazıya CWP kurulumunu da eklemeyi düşündüm yalnız proje sitesinde gayet detaylı anlatıldığı ve kolay olduğu için gerek duymadım. Bence tercihini bu yönde kullan. Bir kurulumla ilgili sorun yaşarsan buradan yardımcı olmaya çalışırım. Güzel günler.

 • Pingback: DigitalOceanda Centos Web Panel Kurulumualkinkasap | alkinkasap()