DigitalOceanda Centos Web Panel Kurulumu

Kendi VPS’ini kullanmak isteyenlerin aklındaki en büyük sorunlardan biri daima yönetim paneli olmuştur. Cpanel popüler ve kolay olmasına karşın ne yazık ki fiyatı ile server maliyetini bile geçebiliyor. Webuzo, ki zamanında bedavaydı şimdi minimum 2.5 dolardan başlıyor ve ek külfet. Bunlar gibi başka başka ücretli ve güzel web paneller olduğu gibi ücretsiz panellerin sayısı da bol. Yalnız kullanım kolaylığı gibi konular işin içine girince ne yazık ki çoğu paneli çöpe atmamız gerekiyor.

Yalnız, demokrasilerde çare tükenmez! Sizlere son keşfim olan Centos WebPanelin kurulumu göstermek istiyorum. Bedava olması, düşük kaynak tüketimi gibi konularla benim için son zamanların kahramanı kesinlikle Centos Web Panel.

Blogumdaki yazılara göz attıysanız uygun fiyatı ve kalitesi ile DigitalOceanı memnuniyetle kullandığımı görmüşsünüzdür. Bu yazıda DO’da Centos sunucu kurulumu, sunucuya bağlanma ve CWP’nin kurulumunu anlatacağım.

1- Centos sunucu kurulumu:

Eğer DigitalOcean hesabınız yoksa buradaki yazımda kayıt aşamalarını izleyerek kendinize hesap açabilirsiniz. Referans linkim ile birlikte açtığınız hesabına 10 dolarlık kredi bedava tanımlanacaktır.

Oluşturacağımız Droplet 512 mb’lik olacaksa eğer işletim sistemi Centos 6.7 x32 olmalı. 1gb ve üstü ram kullanacaksanız Centos 6.7 x64 seçin.

2- Centos sunucuya bağlanma:

Sunucumuza bağlanmak için Putty isimli ufak programı kullanıyoruz. Droplet hazır olduğunda size gelen mailde bulunan ip adresi VPS’nizin adresidir. Putty isimli programı bilgisayarınıza indirdikten sonra port 2222 olacak şekilde ip yazıp bağlanın. Önce kullanıcı adınızı isteyecek bu gelen mailde yazdığı gibi root. sonra şifrenizi gireceksini ama şifre yazarken ekranda bi değişiklik olmaz korkmayın. Şifreyi kolayca mailde kopyalayıp putty’de mouse sağ tık yaparsanız yapıştırır. Sonra şifreyi değiştirmek için passwd yazın ve yeni şifrenizi belirleyin. Server bağlantınızı sağladınız.

3- Centos Web Panel Kurulumu:

Putty ile servera bağlandıktan sonra sırayla aşağıdaki komutları giriyor ve yükleme öncesi sistemimizi hazırlıyoruz.

yum -y install wget

yum -y update

Kurulum bittikten sonra serveri yeniden başlatmamız gerekiyor.

reboot

Server yeniden açıldıktan sonra putty ile tekrardan bağlanıyor ve aşağıdaki komutları giriyoruz.

cd /usr/local/src
wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest
sh cwp-latest

ve bir daha yeniden başlatıyoruz

reboot

Kurulum işlemi bu kadardı. Bundan sonra yapacağımız işlem http://server-ip:2030/ adresine bağlanmak. Kullanıcı adı “root” şifre ise VPS şifreniz. Nameserver kurulumu, ip seçimi, root için geçerli mail adres tanımlanması ve default hosting paket kurulumu da bitince Centos Web Panel‘li VPS’niz kullanıma hazır.

 

Zorluk yaşayacağınız bir adım olduğunu düşünmüyorum. Gene de takıldığınız noktaları çekinmeden sorunuz. İyi günler dilerim.

alkinkasap