Javascript – Sıfırdan Başlayıp Ne Öğrendim

January 24, 2015

Reading time ~2 minutes

Treehouse Ruby on Rails eğitimlerinde html/css derslerini ve sınavlarını hızlıca atladıktan sonra sıra javascripte geldi. Javascript 1995 yılında C dilinden esinlenerek tarayıcılarda çalışan bir dil olarak tasarlanmış. İsmini o dönem bayağı popüler olan Java dilinden esinlenerek javascript yaptıklarını duymuştum.js

Daha önce javascript ve jquery kullanımım işime yarayacağınainandığım hazır kodları alıp biraz deneme/yanılma ile bunları istediğim kıvama getirmem üzerine kuruluydu yalnız dilin çalışma mantığı ile ilgili yeterli bilgim yoktu. Ruby’e başlamadan önce programlamanın mantığını çözmem için javascript eğitimi almam hem front-end development’ta eksik kaldığım noktayı tamamlayacak hem de back-end development’a arkada eksik konu bırakmadan başlamamı sağlayacak. Bu açıdan treehouse’u bir kez daha tebrik ettim.

Introduction to Programming başlığında basit komutlar,yorumlar ve variables(değişkenler) ile başladık. Php geçmişim olduğu için konular gayet geldi. Sonrasıda if/else ve loops (for/while) ile devam ettik. If/else ve while gene php geçmişimden dolayı çok kolay geldi. For döngüsünü çok kullanmadığım için üstünde bir saat kadar durup epey kurcalama yaptım. Sonuç olarak burada da eksiğim kalmadı. Ardından olay arrays ve objects’e geldi. Array’s bugüne kadar aldığım bütün derslerde anlatılan ilk konu olduğundan (ne alakaysa??) gene cacık bunlar serimi bozmadı. Objects konusunda ise çok emin değilim ahaha.

Başlığın son konusu functions. Php’de ki functions’tan çok farklı olacağını sanmıyorum ama göreceğiz. Merak edenler için dersler sırasında yazdığım bir kaç basit javascript kodunu aşağıya bırakıyorum. Daha detaylı anlatmak isterdim ama hazır zaman bulmuşken bugün Ruby derslerinde epey ilerlemek istiyorum.

aşağıda isim değişkeni için tarayıcı soruyu soruyor. aldığı cevapı variable olarak kaydediyor ve alert ile önüne merhaba koyarak önümüze sunuyor. yalnız sonraki aşamada aynı isim değişkeni değişiyor ve alkin oluyor. dolayısıyla konsolda isim değişkeni farklı görünüyor.

var isim = prompt("isminiz lütfen")

alert("merhaba " + isim );

isim = ("alkin");

console.log("console ismi " + isim);

aşağıdaki kod ise 1den 100e kadar olan sayıları konsola yazdırıyor. 3’e tam bölününler yerine fizz 5’e tam bölünenler yerine ise buzz yazıyor. 15’i yapmadım ama mantık basit anlaşılır zaten.

 sayi = 0;
while(sayi < 100){
  sayi = sayi + 1;
  if (sayi % 3 == 0) {
  console.log("fizz");
  }
  else if (sayi % 5 == 0) {
  console.log("buzz");
  }
  else {
  console.log( sayi );
  }
 }
comments powered by Disqus

Jquery mi Javascript mi? En saçma soru bu mu?

şimdi efendim javascript ile bişiler yaptım karaladım ettim. dilin mantığını anladım. yani tam anladım denmez tabi epey kurcalamak gerek &hellip;… Continue reading

Uf 1 Seneyi Gecmis Yazmayali

Published on January 14, 2017

Durum Güncellemesi

Published on January 23, 2015