Jquery mi Javascript mi? En saçma soru bu mu?

February 10, 2015

Reading time ~2 minutes

şimdi efendim javascript ile bişiler yaptım karaladım ettim. dilin mantığını anladım. yani tam anladım denmez tabi epey kurcalamak gerek ama epey bi çözdüm temeli. bişiler de yazdım karaldım. en basit yazdığım scipte github blogumdan ulaşılabilir. ha unutmadan ingilizce blog tutmaya (iptal) dım. neyse. blogda background resmini süre ile değiştiren bir script var. mantık çok basit. daha da basit olabilir mi bilemem. bi iki ufak şey daha var yaptığım ama üşendim yazmaya. neyse.

javascript foundations serisinden sıkılıp “For best results, we recommend first taking these prerequisite courses: javascript bla bla and bla bla” uyarısın es geçip jquery’e başladım. ulan. bu çok kolay. yani jquery ciddi anlamda çok kolay. api’ye giriyorsun, ne kullanacağına bakıyorsun, yapıştırıyorsun tataaaaam. js’de yapmaya kalksam 7 günümü alacak iş 4 dk’da halloluyor bitiyor. tabi jquery sadece api’den bakıp yazılacak app felan değil. hatta benim gördüğüm kadarıyla jquery oradakilerden çok daha derin bir şey.“yazar burda felsefe yapıyor..anlayana”

javascript olmadan jquery olur mu sorusu çok popüler. sanırım jquery 1.0 yayınlandığı gün sorulmuştur bu soru ilk defa. jquery son sürüme kadar devam eder sorulmaya. bence efendim olur. gördüğüm bu. ama javascript’in temellerini bilmek çok daha iyi olur. bir arraya pop yapmayı bilmiyorsan ve anonimus function nedir haberin yoksa en basit yerde takılır kalırsın. demem o ki js kasın azcık. 2 3 hafta yeterde artar bile. sonra yardırın gitsin jquery.

aşağıya basit bir jquery kodu bırakacağım. ondan önce demek istediğim şey sırada javascript’te interaktif işlere girişmek, jquery’de daha ileri düzey app yazmak sonra angular.js. ha bi de node.js var tabi. node.js çok istiyorum. o kadar ki ruby’i siktir ettim felan yani. içimde sadece javascript kasma isteği var. hem front-end’de kullanacağım güçlü bir dil, hemde yapabilirsem node.js sayesinde back-end’de kullanacağım bir dil olacak. bir taşla 3-5 kuş heheh.

// 1. Hide .spoiler elements
$(“.theList span”).hide();
$(“.theList .x”).hide();
// 2. Add a button
var bttn = ‘<button class=”btt”>Reveal Spoiler</button>’;
$(“.theList”).append(bttn);
// 3. When button clicked
$(“.btt”).click(function() {
//3.1 Only show selected .spoiler element
$(this).prevUntil(“.thelist”).show();
//3.2 Get rid of button
$(this).remove();
console.log(“buton gitti spoiler geldi”);
});

kodun tamamına bu adresten ulaşabilirsiniz.

comments powered by Disqus

Javascript – Sıfırdan Başlayıp Ne Öğrendim

Treehouse Ruby on Rails eğitimlerinde html/css derslerini ve sınavlarını hızlıca atladıktan sonra sıra javascripte geldi. Javascript 1995 yı&hellip;… Continue reading

Uf 1 Seneyi Gecmis Yazmayali

Published on January 14, 2017

35 Ay

Published on April 28, 2017