Ah Şu Bundle’lar

February 18, 2015

Reading time ~2 minutes

Startup Framework çıktığında iyi bi sükse yaptı. satışları sanırsam 10bin civarı bişi olmuştu. 250 dolarlık bi ürün için iyi para hani. bu startup framework denen olaydan sonra bir kaç hmtl/css bundle daha çıktı ortaya. bence mantık çok çok iyi. elementler var, sen görsel olarak tasarımını yapıyorsun, nerden hangi kodu alacağını biliyorsun, yapıştır, işin çoğu hazır. sonrasında eklenecekiçerik ve 3-5 ufak düzenleme kalıyor. mantık bu teoride kolay ama pratik öyle mi?

bu ürünü almayı çok düşündüm. elimde infinite scroll/one page site tarzı ürün/tanıtım sitesi isteyen müşteri olduğunda yapıştır geçle olayı çok basite indirger işlerimi çabuk bitirir ve daha hızlı para kazanırım. hehehuhauhahahah asdfsdf (kötü adam gülüşü)

düşününce baya mantıklı her şeyden önce. güzel hoş efektleri olan bir siteyi 500tlden aza yapmayacağım düşünülürse baya mantıklı. öncelikle startup framework bana çok pahalı geldi söyliyeyim. 250 dolar az para değil şimdi. bende alternatif bakınayım dedim. işlerini zaten takip ettiğim bir abi olan Carlos Alvarez (kim olduğunu siz bulun) Landing Sumo diye bi bundle hazırlamış. Wrapbootstrap’te 13 dolar mı neydi. bende anında aldım. içinden 20 kadar tema ile 3 bonus çıktı. yalnız temalar o kadar da kaliteli değiller. ki carlos abi aslında bir şeyler üreten bir insan değil. özellikle codrops makalelerini takip edip ordan çok fazla kod araklayan bir kişi. bende yapıyorum aynısını onun için bu konuda fazla bişi söylemeyeceğim. benim landing sumo’da yaşadığım hayal kırıklığı elementlerin parça parça kullanmak üzere hazırlanmamış olmasıydı. yani birinde beğendiğin header, diğerinde beğendiğin footer bi diğerinin content areaları arasında karışık çerez oluşturmak istiyorsan uğraşıyorsun. e ben zaten bunu internetten kod parçaları bulup kopyala/yapıştır yapabilirim neden bu kadar kasayım?

burada ufak bi hayal kırıklığı yaşadıktan sonra dedim yeter parası neyse verelim şu startup framework’e. özel hayatımda ki değişiklikler sonucu Avrupa yolculuğumu belirsiz bir tatile erteledim. biriktirdiğim para da kaldı elimde. aldım. iyi mi ettim? hayır. çünkü bu adamlar da ahım şahım bişi yapmamışlar. burada ki sorun da istediğin elementleri karıştırabilirsin ama büyük bir kod kalabalığı olşuyor. ki ben kod kalabalığından karmaşıklığından nefret ediyorum. daha basite indirgeyeyim dedim cıks. 100 elementi değil belki ama 20 tanesini sıfırdan kodlarım o sürede.

sonuç olarak bunlardan yana ağzım yandı memnun değilim. işleri gene kendim kodlaya kodlaya yapacağım. isteyen olursa bedava startup framework veya landing sumoyu mailler yollarım. buraya yorum bırakın, sonra bana maille felan ulaşın dosyaları size paslarım. ama startup framework’ün designer kısmını yollamayabilirim çünkü 700 mb civarı bişi oluyor o zaman.

şimdi bu bundle’lar da işin güzel yönünü ve kötü yönünü iyi gördüğümü düşünüyorum. niyetim yavaş yavaş uğraşarak kendim bir bundle oluşturmak. bunlardan çok daha esnek bir şey yapmayı düşünüyorum. zamanla göreceğiz nası bişi olacağını. ya da olmayacağını.

keyifli günler.

comments powered by Disqus

Uf 1 Seneyi Gecmis Yazmayali

En son 24 Aralik 2015 tarihinde bloguma yazi girmisim. Bugun 14 Ocak 2017. 2016 yok bu blogda, hmm.. Nispeten guzel gecen koca bir sene birs…… Continue reading

Flat Desing Curcunası

Published on April 29, 2014