Geçen Zaman Olsun

March 10, 2015

Reading time ~2 minutes

10 gün önce bugün bloguma yazı girmişim. ben değil blog söylüyor. pek bişi yapmadım bu 10 günde aslında. şu bahsettiğim framework olayına da çok durmadım. hayatımda pek çok konuyu baya saldım hatta. ama çok önemli bir şey yaptım. dün spora başladım.

askeri liseden sonra bir daha spor yapmayacağım demiştim. yok güzel kardeşim öyle olmuyor o iş. sen öküz gibi ye, yat, ee? vücudumun şekli gerçekten bozuldu. bunun artık düzelmesi gerekiyordu. en yakın arkadaşlarımdan ikisi de düzenli spor yapıyorlar. katıldım keratalara. dün gittim ve ısınma haftama başladım. neredeyse 5 sene olmuş spor yapmayalı! 5 sene. ama özlediğim bir şey varmış, o da kas acısı. askeri lisede nefret ederdim zorla yaptırılan antremanlardan dolayı. şimdi ise antreman sırasında kaslarımda oluşan acı hoşuma gidiyor. feci şekilde hoşuma gidiyor.

ilk günün günahı olmaz derler. veya ben dedim. kaslarımı bu yeni spor durumuna alıştırmak için yaklaşık bir hafta antreman yapacağım. sonra göbeği eritmek ve üst vücudu biraz şekillendirmek üzerine çalışacağım. şu anda boyum 186, kilom 97, bel 108 cm, omuz 118 cm, kol ise 36 cm. hedefim yağ kaybedip kas yaratıp 85- kiloya inmek, beli 90cm altına indirmek, omuzu 125+ cm çıkarmak kollarımı da 40+cm çıkarmak.

bu işle ilgili ilk öğrendiğim şey vücut yapmanın tamamiyle para ile alakalı olduğu. paran varsa bir kere beslenmeni en düzgün şekilde sağlayabilirsin. zaten olay üç ana aşamadan oluşuyor. antreman, dinlenme, beslenme. üçünü de doğru şekilde yapmam yaza kadar istediğim ölçülere kavuşmamı sağlayacaktır. yazın biraz ara vereceğim yalnız önümüzdeki yıl devam edeceğim.3 ay spor yapıp bırakmak saçmalıktan başka bir şey değil.

beslenme ile ilgili en önemli mevzu bence alınan kalori ve protein miktarı. günlük 150+ gram protein almam gerekiyor. sadece tavuktan alacak olsam 600-700 gram tavuk ediyor. sadece yumurta beyazından almak istersem 30 yumurta ediyor. düzgün ayarlamak önemli. protein tozu almayacağım çünkü definasyondayım şu anda. yani diğer adı ile cut. 1-2 ay definasyonla gideceğim, sonrasında muhtemelen bir ay kadar bulk yapar bitiririm. yazdan sonra vücudumu iyi tanımış olacağım için onun planı o zamana.

sporla ilgili canımı sıkan bir mesele antremanlardan sonra yorgun olacak olmam. cinsel hayatımı bir süre olumsuz etkileyecek bu. gücüm kalmayacak çünkü eheh.

antreman ve beslenme programım düzene oturduğunda artık buradan yazarım neler olduğunu. hadi bakalım.

comments powered by Disqus

Uf 1 Seneyi Gecmis Yazmayali

En son 24 Aralik 2015 tarihinde bloguma yazi girmisim. Bugun 14 Ocak 2017. 2016 yok bu blogda, hmm.. Nispeten guzel gecen koca bir sene birs…… Continue reading

35 Ay

Published on April 28, 2017

Jquery mi Javascript mi? En saçma soru bu mu?

Published on February 10, 2015