Sublime Text – Kodunu Hızlı Komak İsteyenlere

Bir süredi blogumdan tam anlamıyla uzaktayım. Sadece blogumdan değil diğer sitelerimden de fazlasıyla uzaktayım. Önce php uygulama geliştirme, sonra aldığım tema siparişi, vizeler, ıvır zıvır tıvır vs diye gidiyor bu liste. Geçtiğimiz günlerde de kendi blogum için tema tasarımına başladım. İnanın bana herşeyi çok kolay (şaka derinlemesine birşey yapmak istiyorsanız hiçte değil) ancak ve ancak şu yorum kısmı can sıkıcı. Herşey karmakarışık ve ufak bi hata da epey geri dönmek canımı çok sıktı. Temayı sonrası için rafa kaldırdım bambaşka bi tanesine başlayacağım.

Neyse efendim gelelim asıl konumuza, kod yazan yazmayı seven insanlar için şahsi kanaatim günümüzde en etkili ve yararlı ide olan Sublime Text 2 (3’ü beta da ve harika!) ile hızlı kodlamaya giriş ve bazı ipuçlarını paylaşacağım.

Sublime Text özellikle web geliştiricileri için çok fazla kolaylık sağlayan özelliklere sahip ve eklenti ekleyerek daha da geliştirilebilecek bir ide. Zen Coding (duymayanınız yoktur sanırım) Emmet adıyla daha geliştirilmiş özelliklerle Sublime Text eklentisi olarak popüler bir şekilde kullanılıyor bile ki sadece emmet bile Sublime Text kullanmak için yeterli bir sebep. Hatta bir kullanıcının Emmet’in sitesinde yaptığı yorum aynen şöyle:

Sublime Text 2 Emmet Yorum
Sanırım anladınız beni..

Sublime Text 2 Windows, Mac ve Linux dağıtımlarının hepsi ile uyumlu çok rahat bir şekilde çalışıyor. Peki bu kadar şeyden bahsettik biraz da sağladığı kolaylıklara değinelim.

Emmet mesela. Kolayca yükledikten sonra bir web sayfası oluşturacaksınız değil mi? Bütün o html title taglarını felan tek tek elle yazmayacaksınız artık. html:5 yazıp tab tuşuna bastığınız anda Sublime Text otomatik olarak bütün temel kodları oluşturup size bir yığın zaman kazandırıyor. Veya rastgele yazı mı oluşturacaksınız? Çok kolay lorem100 yazıp tab’e basın 100 kelime yazsın size.

Örnekler fazlasıyla uzatılabilir. Sublime Text’in sitesindeki ve emmet.io’daki dokümantasyonlara bakarak çok daha detaylı bilgiler edinebilir ve kod yazma hızınızı artırabilirisiniz. Benden şimdilik bu kadar. Zamanım yok valla. Görüşmek üzere.

alkinkasap