Windows XP Ne Olacak

February 12, 2014

Reading time ~2 minutes

Bi süredir xp kapanacak bitecek vs gibi haberler ortalıkta dolanıyor. Microsoft söz verdiği gibi Windows XP'ye verdiği desteği uzatıyordu. Artık xp ile sona gelen Microsoft 8 Nisan itibari ile xp için sağladığı desteği tümüyle keseceğini duyurdu. Bu ilk duyduğumuzda kulağa çok çok kötü bir olay olarak geliyor olabilir ama gelin bunu bir inceleyelim.

windowsXP-oldum

Öncelikle Microsoft'un neden böyle bir şey yaptığına değinelim. Windows XP yayınlandığından beri sürekli olarak güncellemeler yayınlanıyor. Bu güncellemeleri hazırlamak için çalışan personelin maaşı bir külfet ki artık bu işletim sisteminden Microsoft para kazanmıyor. Eski müşterilerini memnun etmek dışında bi işe yaramıyor dolayısıyla bu güncellemeler. Eski müşterilerinde yeterince uzun süre memnun edildiğini düşünüyor olmalılar. Bunun yanında hala Windows XP kullanan kullanıcılar yeni işletim sistemlerini satın almadıkları için şirkete para kazandırmıyorlar. Bir şekilde yeni işletim sistemi almaya teşvik edilmeleri gerekiyor. Aynı zamanda eski bir işletim sistemi kullanan kullanıcılar için uyumluluk paketleri çıkarılması gerekiyor ki pek çok yazılım firması içinde bir yük oluşturuyor bu. Bir de bu kullanıcıların 4-5 sürüm sonraki işletim sistemine uyum sağlamaları hiç kolay olmayacağı için sadakatlerini kaybetme tehlikesi de baş gösterebilir.

Bu kadar uzun sebepleri yazdığımıza göre neden desteğin kesildiği ile ilgili aklınızda soru kalmadığını düşünüyorum. Şimdi bu kadar büyütülen olayın ne olduğuna gelelim. Microsoft 8 Nisan itibari ile artık Windows XP'ye destek vermeyecek. Yani xp ile yaşadığınız sorunların çözümü için Microsofttan yardım alamayacaksınız. Ayrıca Windows XP için güvenlik güncelleştirmeleri de yayınlanmayacak. Yani resmi olarak güvelik açıklarının kapatılması artık mümkün değil. Bunun yanı sıra hala Windows XP'yi kullanabilirsiniz. Yalnız şirket Windows 8'e geçmenizi ya da win8 kurulu bir bilgisayar almanızı istiyor. upgrade_XP_Win8

Güvenlik güncelleştirmelerini sorun yapmıyorsanız (ki bu güncelleştirmeler her sorunun çözümü değildir) yeni bir işletim sistemine geçmek istemediğiniz takdirde xp kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnız bir antivirüs ve firewall yazılımı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Böylece sisteminizin güvenliğini had safha da sağlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi xp ile ilgili büyük bir sorun yaşanacağa benzemiyor. Gene de konuşulan ihtimallerde mevcut büyük açıkları bilen yalnız yama yapılmaması için desteğin kesilmesini bekleyen korsanların olduğu varsayımı önemli bir olgu. Antivirüsler bazı açıkları hızlı bir şekilde kapatabileceği için şahsi fikrim bunun da büyük bir sorun oluşturmayacağı yönünde. Yalnız bir Windows 8.1 kullanıcısı olarak kesinlikle Win 8 kullanmanızı öneririm.

comments powered by Disqus