Adım Adım Seo Bölüm 1: Hosting ve Domain Seçimi

Adım adım seo serimin ilk yazısı domain ve hosting seçimi ile ilgili olacak. Konuya sıfırdan başladığım için pek çoğunuz muhtemelen bu yazıyı geçeceksiniz gene de ihtiyacı olacak olanlara bu yazı ile yararlı bilgiler vermeyi hedefliyorum.

İlk olarak projemize uygun bir domain gerekiyor. Domain seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli husus var. Domaininiz bir markaya dönüşebilir veya keywordleriniz ile tam uyumlu olabilir. Marka olabilecek bir domain ileride sadık kullanıcı kitlesi yaratmanıza yardımcı olurken tam keyword domain size başlangıçta küçük bir artı puan katabilir. Yalnız ikisini bir arada kullanmanız en mantıklısı olacaktır. Genede böyle bir şansınız yok ise sitenizin kullanıcı odaklı mi ziyaretçi odaklı mı olması gerektiğini iyi takip edebilmelisiniz. Kullanıcı odaklı bir site marka isimli olmalı iken ziyaretçi odaklı bir site keyword isim arayabilir. Bu domainlere bir kaç örnek verelim:

  • twitter.com – tam bir marka domaini. yourmicroblog.com gibi bir isimle keyword domain alabilirlerdi ama arada bir fark var değil mi?
  • altyazifilm.com – tam bir keyword domain. marka olma ihtimali olmasına rağmen düşük bir ihtimal.
  • dizimag.com – keyword ve marka domain olmanın iyi bir karışımı. dizi kelimesi keyword mag ise anlamsız ama marka değeri katıyor.

Peki domainleri nereden alacağız? Benim önerim şiddetle godaddy. Godaddy promo kodlarını bir sayfa hazırlayıp paylaşacağım yalnız burada bir kaç promo kodunu vermeyi uygun buldum. Godaddy ile çok uygun fiyatlara domain kayıt edebilirsiniz.

Burdan Buyrun

Domaini aldık. Şimdi sıra uygun bir hosting bulmakta. Kullandığınız hosting servisi kesinlikle hız konusunda size bir sıkıntı çıkarmamalı. Ayrıca uptime düşük olursa o kadar kaliteli, o kadar güzel, o kadar özene bezene yaptığınız siteniz en çok ziyaretçinin geleceği saatlerde, botların sayfalarınızı indexleyeceği anlarda siteniz kapalı olur ve herkes üzülür. En çok siz üzülürsünüz. Benim önerim dünyanın en kaliteli vps hizmetini sağlayan firmadan hosting almanız olacaktır. Fiyatların uygunluğu bir dünya risk taşıyan paylaşımlı hostinglerden bile ucuz ve kalitesi kesinlikle tartışılmaz. Ayrıca ucuz vps almak ile ilgili yazımı okursanız bu konuda çok daha detaylı ve ihtiyacınız olan bilgiyi edinebilirsiniz.

Bu linkten de sisteme kayıt olup ayda 2.5 dolara vps kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hostinigimizi de aldıktan sonra site kurulumuna hazırız. Bir sonraki yazımda cloudflare kullanımı, bunun seoya katkısı ve doğru cms kurulumunu anlatacağım.

alkinkasap