Yenilik Arayanlar İçin 6 Farklı PHP CMS

WordPress’in gücü ve internetteki dominesi tartışılmaz bir gerçek. Yalnız bazen geliştiriciler veya kullanıcılar için wordpress istenileni veremeyebiliyor. Daha sade bir CMS, no-db bir CMSveya sadece wordpressten farklı bir PHP CMS arayanlar için popüler PHP CMSlerden oluşan bir liste hazırlayayım dedim.
Listedeki cms’lerin hepsini tek tek denemesemde haklarında çok şey okudum.
Bunları kullanmaya başlamadan önce bazı işler için kendi yazdığım cmsleri kullandığım olmuştu yalnız hep deriz ya “Tekerleği yeniden keşfetmenin anlamı yok.” işte öyle.

Gelin sizlere farklı alternatifler sunacak php tabanlı cms’lere bir göz atalım.

anchor-cms

Anchor-CMS

Kurulumu bir dakikan az süren, basitlik üstüne kurulu bir CMS Anchor. Bir öğleden sonranızı harcayarak CMS’nin özelliklerini keşfedebilir ve kendinize Anchor’u etkili kullanan bir tema hazırlayabilirsiniz. Markdown editörünü kullanması bence ayrı bir artısı. Anchor’u bir kaç farklı iş kullandım geçtiğimiz yıl ve gayet memnun kaldım. Küçük çaplı işler için WordPress’ten kat be kat yararlı olduğunu düşünüyorum.

Açık kaynak,

MySQL database,

Eklenti desteği var.

bolt-cms

Bolt-CMS

Modern ve temiz bir kodlamaya sahip olan Bolt Twig Template Engine kullanıyor. Twig’e aşina olmayanlar başta biraz zorlanabilir ama alışınca pratikliğine hayran olacaksınız. Anchor’a güzel bir alternatif olduğunu düşünüyorum yalnız hiç bir işimde kullanmadığımı belirteyim.

Açık kaynak,

MySQL, SQLite veya PostgreSQL database,

Eklenti desteği.

monstra-cms

 

Monstra-CMS

Monstra yakın zamanda haberdar olduğum bir CMS. Yararlı ve kullanışlı eklentileri ile dikkatimi çekti. Yeni ve pratik bir şeyler denemek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır. Anchor veya Bolt kadar olmasa da güçlü bir kullanıcı desteği var.

Açık kaynak,

MySQL, SQLite veya PostgreSQL database,

Eklenti desteği.

pico-cms

Pico-CMS

Pico backend’i olmayan, database kullanmayan gayet pratik bir CMS. Markdown formatı ile post ve sayfalar oluşturabiliyorsunuz. Veritabanı kullanmadığı için kesinlike diğer CMS’lere göre çok daha hızlı, çok daha az kaynak tüketiyor.

Açık kaynak,

Database kullanmıyor,

Eklenti desteği var.

kirby-cms

Kirby-CMS

Kirby listede açık kaynak olmayan ücretli tek CMS. Denemesi bedava yalnız ücretini vermek isteyenler için 20 dolar civarı bir fiyatı var. Kullanıcı yorumlarına göre gayet başarılı bir CMS olan Kirby oldukça esnek ve veritabanı kullanmıyor.

Ücretli (ama denemesi bedava),

Database kullanmıyor,

Eklenti desteği var.

pyro-cms

Pyro-CMS

Pyro bir başka açık kaynak kodlu CMS. Diğer CMS’lere göre çok farklı özellikleri olmayan Pyro’nun ne yazık ki eklenti desteği son baktığımda yoktu.

Açık kaynak,

MySQL, SQLite veya PostgreSQL database,

Eklenti desteği yok.

 

Her seferinde kendi İçerik Yönetim Sistemini yazan veya bir kere yazdığı CMS’yi tekrar tekrar kullanan, her seferinde bin bir dünya uğraşla güncelleyen arkadaşlar bu Content Management Systemleri deneyerek büyük bir iş yükünden kurtulabilirler.

alkinkasap