Sipariş Formu Nasıl Kolaya Getirilir?

php, ajax, jquery ile. bu kadar net. elimdeki iş için bir sipariş formu oluşturmam gerekiyordu. kredi kartı veya paypal ödeme sıkıntı çıkarma olasılığına sahip olduğu ve pahalıya geleceği için farklı yöntemde karar kılındı.

sistem mantıkta basit(sadece mantıkta!). ürün sayfalarından müşterimiz sipariş formu dolduracak, bu da mail olarak iletilecek. bu iş kolay dedim önce. neden? çünkü php mail form bu ne olabilir ki? örnek formlara baktım inceledim ettim. sonuçta güzel bişiler buldum. oturdum yazmaya. ancak ve ancak yaz yaz olmuyor kardeşim. servera atıyorum hep hata alıyorum. koda bakıyorum hata yok. en çok atladığım nokta olan nokta virgüllere bakıyorum. yok hata yok. bu böyle olmayacak diye araştırırken chmodla ilgili bir sorun olabileceğini öğrendim. dosyaları github ile attığım için (yeah github kullanıyorum böle işler için eheh) dosya izinleri 644’te kalıyor. sonra farkettim ki değiştiremiyorum dosya izinlerini. bende ftp ile attım ve tataaaaam.

ama bu sefer başka bir sorun baş gösterdi. formu gönderiyorum ama php sayfasına gidiyor orada kalıyor. bu çok kötü işte. bunun tek yolu ajax’tır dedim. ki öyle zaten. ama js/jquery çalışmış olsam da ajax cık. öğrenmek bu iş için uzun iş zaman ve para kaybı. bunu araştırdım. aslında çok basit olan bir şey ama benim anlamam cidden uzun sürdü. sonra onu çözdüm derken ederken entegre kısmı canımı aldı. ha şu an otursam bir iki saat almaz imkanı yok ama o il yazdığım sefer tam bir ölüm kardeşim.

en sonunda ajax kısmını da hallettim. şu an mutlu mesut güzel güzel tam da istediğim gibi çalışıyor. kodu biraz daha temizleyip buraya koyarım araklarsınız. iyi olur. iyi geceler dilerim.

bu arada bi hatun var abi sorma. bitiyorum lan. memleketinde sevgilisi var ama ben anlamadım gitti. neyse, sevgili olma gibi bi niyeti yok. benim var mı bilmiyorum. neyse işte..iyi geceler.

alkinkasap