Kendi Bildiğinden Vazgeçmek

Bir kaç gün önce python-flask’a başladığımı yazmıştım. Elimdeki bir kaç iş için back-end gerekiyor ve php istemediğim, windows’un da ruby ortamı harika(!?) olduğu için python’da karar kıldığımı yazmıştım. olmuyor işte bu iş. öyle olmuyor yani. 

python güçlü ve kolay bir dil. örneklere baktığımda ingilizce ve programlama mantığı bilgimle yazanın nerede ne yaptığını çok rahat anlayabiliyorum. php, ki zamanında bir şeyler yaptığım bir dil olmasına rağmen, o kadar anlaşılır gelmiyor. gene de bu işleri yetiştirmek için pyhton yetecek gibi durmuyor. flask veya django, ikisi de harika. baktığımda bilen birisi için çok hızlı iş çıkarma olanağı sağlıyorlar yalnız benim ikisini de öğrenecek zamanım yok. dolayısı ile kendi tükürdüğümü yalıyorum gibi oldu.

sonuç olarak python macerama burada ara vermek zorunda kaldım. mevcut işler için php micro-framework veyahut cakephp felan kullanacağım. js, jquery ve bs3 veya foundation5 front-end çözümlerimde gene vazgeçilmezleri oynamaya devam edecekler. back-end içinse kolaya kaçıp biraz “amateurs work” yapacağım. ah bir de tasarım yeteneklerim olsaydı da her işi baştan sona kendim yetiştirebilseydim.

neyse, dediğim gibi kendi bildiğimden, söylediğimden vazgeçiyorum. ha bir de yeni bir iş koluna giriyorum. bakalım zamanla onunla ilgili düşüncelerimi de paylaşırım.

bu arada hep söylerim, eğer cennet varsa ilk gidecekler popcorntime’ı yapan arkadaşlar olacaktır diye. bunun yanına bootstrap ve foundation ve tabi jquery’i hazırlayan duayenlerimizi de eklemeyi unutmayayım. onlarda giderler, eminim.

alkinkasap