İzledim: Mustang

Bugün uzun bir süre sonra yerli bir film izledim. Yabancı film izlemeye o kadar çok alışmışım ki yerli bir film izleyince garipsedim.  Filmin ismi “Mustang” olduğu için yabancı sanmadım değil 🙂 Bu isimli yerli bir filmin nasıl bir şey olacağını merak ederken kesinlikle bekleyeceğim en son konuyu gördüm.

İnsanın en önemli şey olduğuna inanırım. İnsandan önemli bir şey varsa gösterin, gösteremiyorsanız en önemli şey sadece “insan”dır. Benim yaşadığım hayattan çok çok farklısını yaşayan insanların olduğunu biliyorum. Bazı ailelerde, bazı yörelerde “insan” dışında her şeye önem verildiğini, insanın daima geri de olduğunu biliyorum. Ama sadece biliyorum. Canlı görmedim. Bu film de bunu anlatmaya çalışmış. Bazı noktalarda çok da başarılı olmuş. İşte senarist ve yönetmen de birebir görmediği için bazı şeyler olmamış.

296041Spoiler vermek istemiyorum ama illaki arada kaynayacaktır bilginize.

Türkiye’de olabilecek, hatta olan olayları olmayacak şekilde işleyen, geçmişin bağnazlığından kurtulamayan kültürden kaynaklanan sorunlara kulaktan dolma, bir yerlerden okuma yaklaşımı ile film çekmek ne yazık ki o güzel konuyu, oyunculukları ve filmin atmosferini dağıtıyor. Gerçeği yakalamak kolay olmuyor.

Filmin senaryosunu türk yönetmen ile fransız bir senarist yazdığı için sanırım yöreye uygun bir dil yok, diyaloglar zaman zaman kulak tırmalıyor, kötü bir dublajı anımsatıyor.

Filmin bir çok yanını çok beğenmiş olmam, ilk dakikalarında o “güzel film izliyorum” tadını yakalamam ne yazık ki yukarıda bahsettiğim şeyleri göz ardı etmeme yetmedi.

Bir de film de anlamadığım bazı noktalar oldu. Mesel
a kızlar sanırım kuzen, ama sanırım. 10 yıl önce ne olmuş, olaylar nasıl gelişiyor, o kız nasıl öldü, bu kızlar nasıl yıllarca güzel yaşarken tek bir basit olayla “ev hanımı yetiştirme fabrikasına” kapatılma kararıyla karşı karşıya geldiler?

Mustang filmi kesinlikle çok güzel. Gözünüzü, kulağınızı ve mantığınızı tırmalayan açıları da olmasa bu ülkede yaşanan bu tatsız “gerizekalılıklara” daha güzel parmak basabilir, daha çok insanın ilgisini çekebilirmiş. Öneririm izleyin.

alkinkasap