Bu Ülkede Neler Oluyor?

Şu anda yaşanan yaşadığımız olaylardan şüphesiz hepinizin haberi var. Ben bu olaylara biraz daha detay getirmek istiyorum. İzninizle önce genel olarak bir bakalım sonra öğrendiğim/duyduğum/teyit ettiğim şeyleri harmanlayarak oluşturduğum bilgiler ışığında neler olduğunu biraz daha anlamaya çalışalım.

Öncelikle bundan 7 ay kadar önce patlak veren Gezi Olayları’nda polisin hükümetten aldığı emirle isteyerek/istemeyerek oldukça sert müdahelede bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bu müdaheleler sırasında ne yazıkki hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve polislerimiz oldu. Pek çok insanımızın uzuvlarını kaybettiği, sakat kaldığı, çok ağır dayak yediği gerçeğini de biliyoruz. Bu olaylar sırasında ekmek almak için evden çıkmış olan Berkin Elvan isimli “çocuk” ki evet çocuk yaştadır, başına isabet eden bir kapsül ile hayatını kaybetti. Bunu üzerine 17 Aralık soruşturmasının da hıncı içinde birikmiş olan pek çok insan sokaklara indir. Sokaklara inmelerinin bir anayasal hak olduğunu belirteyim:

  • Anayasamızın 34. Maddesi “ Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, Milli Güvenlik, Kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın veya genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve Kanunla sınırlanabilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller Kanunda gösterilir.” denilmiştir.

Bu madde diyorki eğer yanında silah felan yoksa kimseyi vurmayacaksan önceden izin almadan eylem yapabilirsin yalnız bu devletin bekasını tehdit etmemeli. Devletin güvenliğini tehdit edecek gösteriler de yasalarda belirtilmiştir. Bu durumda hem gezi hemde bugünlerde yapılan eylemler hukuka aykırı olmadığı gibi devlet tarafından güç kullanılarak engellenmeye çalışılmış, yalnız hukuka aykırı olan bölücü eylemlere müdahele edilmediği zaman zaman gazetelerde görülmüştür:

Şekil 1: Haburdan Giren Pkklılar
Şekil 1:
Haburdan Giren Pkklılar

Devam edelim bakalım bu siyasiyi tanıyacak mısınız?

Şekil 2: Bülent Arınç pkklıları tebrik ediyor.
Şekil 2:
Bülent Arınç pkklıları tebrik ediyor.

Bu örnekte gördüğümüz gibi 20 yıldır ülkemizin başına bela olan terörist grupla şu anki hükümetimiz hiçbir şey yaşanmamış gibi kardeş kardeş takılabiliyor. Yalnız ülkesine sadakati sorgulanamaz olan insanların (ve ne yazıkki kabul ediyorum provakatörlerin) haklı eylemlerine tahammül edemiyor.

Neyse devam edelim. 17 aralık soruşmasına gelelim şimdi. Çıkan ses kayıtları, içeri alınan bakan oğulları felan bunlar cidden büyük olaylar oldu. Yalnız birşey var ki o hepsinden vahimdi. Başbakanın oğlu ile yaptığı telefon görüşmelerinde oğlundan paraları elden çıkarmasını istemesi, son kalan bir yere harcanamayan 30 milyon € vs ortaya çıktı. Tabi ki AKP yandaşları olayı reddetti, bunun uydurmaca olduğunu söyledi, montaj olduğunu söyledi felan da felan. Yalnız bütün testler bu konuşmaların gerçek olduğu yönünde oldu. Yalnız akp tarafı boş durmadı. İddaya göre ses kayıtları montajdı ve montajı yapan ekip dinlemeye takılmıştı. Bunun kanıtı olarakta aşağıdaki ses kaydını yayınladılar. Tabi bu durum komik olmaktan öteye geçemedi çünkü montajı gerçek varsaysak montajı yaptığı idda edilen ekibin bu tarz muhabbetler etmesi kimseye gerçekçi gelmeyecektir. Buna birde ubu insanların bir dinlemeye takılmaları ve tam da dinleme olduğu an böyle bir muhabbet yapmaları tam olarak mantık sınırların dışındadır. Dinlemek isteyenler için sözde montajcıların ses kaydı:

 

Bu kayıdı dinledikten sonra benim aklıma gelen tek şey bu insanların toplanıp montaj ekibiymiş gibi davranıp kendi kendilerini kayıt altına aldıkları ve kaydı paylaştıklarıdır. Zaten başka mantıklı bir açıklama da yoktur.

Burda bırakmayalım ve devam edelim. Rüşvet ve kaçakçılık yaptığı iddası ile tutuklanan İran asıllı Rıza Sarraf iddalara göre milyar dolarları vuran vurgunlar yapmıştır. Bu sebeple tutuklandı yalnız bir süre sonra serbest bırakıldı. Tutuklandığı sıralarda eşi Ebru Gündeş Erdoğanın ekibinin önemli isimlerinden olan Acun’un programında ağlayarak izleyen ve bunu yutanlara duygusal anlar yaşatmıştır.

ebru-gundes

 

Tabi kocası daha çıkmadan Ebru Gündeş çıkan diğer ses kasetlerinden aldatıldığını da öğrendi. Yani eşini aldatan birisi Rıza bey ve toplum ahlakımız buna müsaade etmiyor. AKP’de ahlak bekçimiz ama benim anladığım Rıza bey bu kuralların dışında tutuluyor. Bunun sebebi olarak Rıza Sarraf’ın hükümeti tehdit ettiği iddası ortaya atılmıştır. İddaya göre Rıza bey eğer hapisten çıkmaz ise bütün bildiklerini paylaşacağını belirtmiş, onun bildiklerinin gün yüzüne çıkmasından korkan kesimler bütün güçlerini kullanarak suçlu olduğu kesin olmasına rağmen kendisini dışarı çıkarmıştır. Tabi lütfen olay burada bitmiyor. Rıza Sarraf’ın nasıl bu kaçakçılığı yaptığı bazı kişiler tarafından özetlenmeye çalışılmış. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz yalnız bir tanıdığım düzenleyip yolladı bana. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Yazı biraz uzun gelebilir ama okumanızı öneririm:

Rıza Sarraf'ın rüşvet ve kaçakçılık hikayesinin özeti.
Rıza Sarraf’ın rüşvet ve kaçakçılık hikayesinin özeti.
https://twitter.com/sertac_aktan tarafından iddanameler okunarak özetlenmiş.

 

Tabi bütün memurların boyun eğip rüşvet almadığı da burada belirtilmiş. Bununla ilgili olarak rıza beyin yaptığı bir telefon görüşmesinden Teoman isimli bir gümrük memurunun rüşveti kabul etmediğini görüyoruz. Bu kişi hakkında araştırma yapmaya başladığımda ekşi’de kişinin gerçek adına vs ulaşabildim. Bu olayda tümüyle gerçekmiş. Burada ne yazıkki kimliğini ifşa edemiyeceğim çünkü bu ülkede dürüst olmak bazı tehlikeler doğurabiliyor yalnız Teoman beyin doğu sürgün edilmeye çalışıldığı ile ilgili bir belge de ekşiciler tarafından paylaşılmış ama neden görev yerinin değişmediğini bilmiyorum.

alkinkasap